Sundance 2015 Lineup

sundance 2015

This is a brief sundance lineup 2015.

US Dramatic

Advantageous – Jennifer Phang

The Bronze – Bryan Buckley

The D Train – Jarrad Paul, Andrew Mogel

The Diary of a Teenage Girl – Marielle Heller

Dope – Rick Famuyiwa

I Smile Back – Adam Salky

Me and Earl and the Dying Girl – Alfonso Gomez-Rejon

The Overnight – Patrick Brice

People, Places, Things – James C Strouse

Results – Andrew Bujalski

Songs My Brothers Taught Me – Chloe Zhao

The Stanford Prison Experiment – Kyle Patrick Alvarez

Stockholm, Pennsylvani – Nikole Beckwith

Unexpected – Kris Swanberg

The Witch – Robert Eggers

Z for Zachariah – Craig Zobel

World Dramatic

Cloro (Chlorine) – Lamberto Sanfelice

Chorus – Francois Delisle

Glassland – Gerard Barrett

Homesick  – Anne Sewitsky

Ivy – Tolga Karacelik

Partisan – Ariel Kleiman

PRINCESS – Tali Shalom Ezer

The Second Mother – Anna Muylaert

Slow West – John Maclean

Strangerland – Kim Farrant

The Summer of Sangaile – Alante Kavaite

Umrika – Prashant Nair

U.S. Documentary

3 ½ Minutes – Marc Silver

Being Evel – Daniel Junge

Best of Enemies – Morgan Neville & Robert Gordon

Call Me Lucky – Bobcat Goldthwait

Cartel Land – Matthew Heineman

City of Gold – Laura Gabbert

Finders Keepers – Bryan Carberry & Clay Tweel

Hot Girls Wanted – Jill Bauer & Ronna Gradus

How To Dance In Ohio – Alexandra Shiva

Larry Kramer in Love & Anger – Jean Carlomusto

Meru – Jimmy Chin & E. Chai Vasarhelyi

Racing Extinction – Louie Psihoyos

(T)ERROR – Lyric R Cabral & David Felix Sutcliffe

Welcome to Leith – Michael Beach Nichols & Christopher K Walker

Western – Bill Ross & Turner Ross

The Wolfpack – Crystal Moselle

World Documentary

The Amina Profile – Sophie Deraspe

Censored Voices – Mor Loushy

The Chinese Mayor – Hao Zhou

Chuck Norris vs Communism – Ilinca Calugareanu

Dark Horse – Louise Osmond

Dreamcatcher – Kim Longinotto

How to Change the World – Jerry Rothwell

Listen to Me Marlon – Stevan Riley

Pervert Park – Frida Barkfors & Lasse Barkfors

The Russian Woodpecker – Chad Gracia

Sembene! – Samba Gadjigo & Jason Silverman

The Visit – Michael Madsen

Next

Bob and the Trees – Diego Ongaro

Christmas, Again – Charles Poekel

Cronies – Michael Larnell

Entertainment – Rick Alverson

H. – Rania Attieh & Daniel Garcia

James White – Josh Mond

Nasty Baby – Sebastian Silva

The Strongest Man – Kenny Riches

Take Me To The River – Matt Sobel

Tangerine – Sean Baker

Premieres

A Walk in the Woods – Ken Kwapis

Brooklyn – John Crowley

Digging For Fire – Joe Swanberg

Don Verdean – Jared Hess

The End Of The Tour – James Ponsoldt

Experimenter – Michael Almereyda

Grandma – Paul Weitz

I Am Michael – Justin Kelly

I’ll See You In My Dreams –  Brett Haley

Last Days In The Desert – Rodrigo Garcia

Lila & Eve – Charles Stone III

Mississippi Grind – Ryan Fleck & Anna Boden

Mistress America – Noah Baumbach

Seoul Searching – Benson Lee

Sleeping With Other People – Leslye Headland

Ten Thousand Saints – Robert Pulcini & Shari Springer Berman

True Story – Rupert Goold

Zipper – Mora Stephens

Documentary Premieres

Beaver Trilogy Part IV – Brad Besser

The Black Panthers: Vanguard of the Revolution – Stanley Nelson

DRUNK STONED BRILLIANT DEAD: The Story of the National Lampoon – Douglas Tirola

Fresh Dressed – Sacha Jenkins

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief – Alex Gibney

In Football We Trust – Tony Vainuku & Erika Cohn

The Hunting Ground – Kirby Dick

Kurt Cobain: Montage of Heck – Brett Morgen

The Mask You Live In – Jennifer Siebel Newsom

Most Likely to Succeed – Greg Whiteley

Prophet’s Prey – Amy Berg

Tig – Kristina Goolsby & Ashley York

What Happened, Miss Simone? – Liz Garbus

New Frontier

The Forbidden Room – Guy Maddin & Evan Johnson

Liveforever – Carlos Moreno

The Royal Road – Jenni Olson

Sam Klemke’s Time Machine – Matthre Bate

Station to Station – Doug Aitken

Things of the Aimless Wanderer – Kivu Ruhorahoza

Park City at Midnight

Copy Car – Jon Watts

The Hallow – Corin Hardy

Hellions – Bruce McDonald

It Follows – David Robert Mitchell

Knock Knock – Eli Roth

The Nightmare – Rodnet Ascher

Reversal – J M Cravioto

Turbo Kid – Anouk Whissell, Francois Simard & Yoann-Karl Whissell

Spotlight

6 Desires: D H Lawrence and Sardinia – Mark Cousins

71 – Yann Demange

99 Homes – Ramin Bahrani

Aloft – Claudia Llosa

Eden – Mia Hansen-Love

Girlhood – Celine Sciamma

The Tribe – Myroslav Slaboshpytskiy

White God – Kornel Mundruczo

Wild Tales – Damian Szifron